Jakou sadu golfových holí koupit pro začátečníka a pokročilého hráče?

Pokud přemýšlíte o pořízení vlastního golfového vybavení, které prvních tréninků potřebovat, první věc, kterou byste měli na golf pořídit, je sada golfových holí. Ty se od sebe liší ve více parametrech, které je dobré si při výběru golfového setu pohlídat.

Jaké vybrat golfové hole

• Dřeva – woods, původně ze dřeva, mají velkou hlavu a díky úhlu hlavy, tzv. loftu a délce shaftu letí míček daleko. Vhodné na první údery a dlouhé rány.
• Železa – irons, připomínají hokejku, liší se zahnutí hole – loftem a délkou, každá hůl odpálí míček na jinou vzdálenost, na středně dlouhé a krátké rány.
• Wedge – specifický typ želez na velmi krátké údery u jamky. Speciální wedge – sand wedge – když míček uvízne v pískové překážce na hřišti – bunker.
• Putter – poslední hůl pro doklepnutí míčku na jamku. Vzhledem připomíná kladivo a používá se výhradně na greenu.

Golfový set nebo jednotlivé hole

Podle pravidel golfu může hráč nést v golfovém bagu až 14 holí. Pro začátečníka je to zbytečné. Na první hry a trénink stačí půlset, který většinou obsahuje 6 až 7 holí. Na trhu jsou k dostání půlsety i golfové sety, nebo si je můžete poskládat sami.

Set golfových holí

U setu či půlsetu golfových holí vám v bagu nebude do začátku nic chybět. Koupi celé sady doporučujeme začátečníkům, kteří ještě nemají svůj specifický herní styl a golfové strategii se zatím jen učí. V připravených setech jsou většinou 1 až 3 dřeva, 3 až 6 želez, 1 až 2 wedge a 1 putter, podle toho, zda jde o půlset nebo celou sadu. Sety jsou ve většině případů levnější, než kupování holí jednotlivě.

Jednotlivé golfové hole

Jednotlivé hole si většinou kupují až pokročilí golfisté, kteří už mají vytříbený styl hry i strategie a skladbu setu si upravují podle golfových preferencí a dovedností. Počítají také s vyšší pořizovací cenou a v bagu chtějí mít hole pro každou příležitost.

Dámské a pánské golfové hole

Dámské golfové hole jsou většinou kratší, lehčí a pružnější s důrazem kladeným na toleranci a pohodlí. Pánské golfové hole jsou zase tužší s důrazem na razanci. U některých výrobců si můžete volit délku hole na základě výšky a nemají specifickou délku pro muže a pro ženy. Dětské golfové hole jsou kratší, pevné a tolerantní.

Materiál a tuhost shaftu

Shaft neboli šaft, tedy hole, je tyč, která spojuje rukojeť s hlavou hole. Vyrábí se z oceli nebo z grafitu a materiál určuje styl, razanci a přesnost hry.
• Ocelový shaft – ocelové hole jsou tuhé a méně odpouštějí chybné údery, výhodou je však razance, proto jsou oblíbené u pokročilejších hráčů.
• Grafitový shaft – hole z grafitu jsou pružnější, lehčí a tolerantnější, vhodné pro začátečníky, nejsou sice tak pevné, ale zlomí se skutečně velmi zřídka.

Na co myslet při výběru holí či setu

Ocelový set, driver bude vždy z grafitu a putter z oceli, i když koupíte grafitový set. Pro pokročilé hráče je u shaftu podstatná také jeho tuhost. Čím tužší shaft, tím bude golfová hůl méně tolerantní k chybným odpalům, ale dodá úderu razanci. Při impaktu s míčkem se zase tuhý shaft méně prohne. Tvrdosti shaftu se dělí na tuhé – stiff, standardní – regular, seniorské – senior flex a dámské – ladies flex.

Top 2024: Nejlepší online kasina pro české hráče

Ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, vybrat online casino je poměrně náročný úkol.

RedX® = kvalitní nůžkové párty stany a nafukovací stany pro Váš event

RedX® International působí na Evropském trhu s eventovým vybavením již mnoho let. Naší nabídku tvoří především párty stany, nafukovací stany, nafukovací brány, reklamní vlajky, bannery s potiskem, cateringové stoly, skládací židle, prodejní pulty a jiné příslušenství.

Důstojné rozloučení se zesnulými je důležité

31 let funguje na severu Čech pohřební služba, která staví především na empatii, flexibilitě a komplexní nabídce. To vše může poskytovat, protože se podle slov jejího majitele, Ladislava Kopala, jedná o rodinnou firmu.